Koordynator do spraw Dostępności w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej
mjr SG Beata Rejczak - Kierownik Służby Zdrowia OSS SG z siedzibą w Lubaniu
ul. Wojska Polskiego 2
59-800 Lubań
tel. 75 725 42 65
email: beata.rejczak@strazgraniczna.pl
Do zadań koordynatora do spraw dostępności należy przede wszystkim:
- wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług świadczonych przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej (OSS SG),
- przygotowanie i koordynacja wdrożenia planu działania na rzecz poprawy zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez OSS SG zgodnie z wymaganiami określonymi w art. 6 ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami z dnia 19 lipca 2019,
- monitorowanie działalności OSS SG w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
Siedziba OSS SG mieści się pod adresem ul. Wojska Polskiego 2, 59-800 Lubań.
- Wejście na teren OSS SG, odbywa się przez budynek nr 10 – Biuro Przepustek zgodnie z procedurami, w ramach których niezbędne jest uzyskanie odpowiedniej przepustki. W budynku Biura Przepustek 24h/dobę 7 dni w tygodniu obecna jest służba dyżurna. Wejście do budynku Biura Przepustek nie jest dostosowane dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Na ścianie budynku Biura Przepustek, około 1 m, po lewej stronie od drzwi wejściowych, zamontowany jest domofon, który umożliwia komunikację z pracownikiem biura przepustek lub ze Służbą Dyżurną. Z biura przepustek wchodzi się na teren OSS SG poprzez tzw. ,,kołowrotki”, a następnie przez drzwi. Z przejścia przez ,,kołowrotek” nie mogą korzystać osoby na wózkach inwalidzkich. Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mają możliwość wjazdu na teren OSS SG z poziomu ulicy przez bramę główną znajdującą się z prawej strony Biura Przepustek. Po lewej stronie za budynkiem Biura Przepustek jest chodnik usytuowany wyżej od drogi o 15 cm. Wjazd na chodnik znajduje się w odległości ok 1,5 m po lewej stronie bramy wjazdowej, za szlabanem. Przy wejściu do budynku nr 10 (biuro Przepustek) od strony koszar. Po wjeździe na chodnik należy udać się do budynku Biura Przepustek w celu załatwienia formalności związanych z wejściem na teren OSS SG. W wejściu budynku Biura Przepustek od strony chodnika znajduje się 2 cm próg. W każdym przypadku można się zwrócić o pomoc do osoby pełniącej dyżur na Biurze Przepustek. Osoby ze szczególnymi potrzebami zgłaszają do służby dyżurnej Biura Przepustek swoje przybycie i przedstawiają cel wizyty. Służba dyżurna Biura Przepustek, powiadamia osobę wskazaną przez interesanta, a osoba ze szczególnymi potrzebami oczekuje w budynku Biura Przepustek na jej przybycie. W trakcie realizacji znajdują się roboty budowlane związane z dostosowaniem części budynku nr 14 na potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami, których termin zakończenia planowany jest na 2025 r.
- Budynki OSS SG posiadają po dwie i więcej kondygnacji oraz nie posiadają wind. Interesanci z niepełnosprawnością ruchową mogą być obsłużeni przez osobę przyjmującą w budynku Biura Przepustek.
- W budynkach OSS SG nie funkcjonują systemy informacji głosowych, pętli indukcyjnych oraz innych wspomagających osoby słabosłyszące. W budynkach nie ma oznaczeń w alfabecie Braille’a. Toalety znajdują się na każdej kondygnacji budynku. Nie są przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózku.
- OSS SG dysponuje oznaczonym miejscem parkingowym dla osób ze szczególnymi potrzebami, które znajduje się, po prawej stronie, obok wejścia głównego do budynku nr 2 - sztabu OSS SG. Wjazd na teren OSS SG odbywa się w reżimie kontroli dostępu. Osoba ze szczególnymi potrzebami po zaparkowaniu pojazdu zobligowana jest do powrotu do budynku Biura Przepustek w sposób i w celu przejścia procedury opisanej w pkt. 1.
- Istnieje możliwość wejścia do budynków OSS SG osoby ze szczególnymi potrzebami wraz z psem asystującym. Warunkiem wejścia z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę ze szczególnymi potrzebami certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Ze względu na przebywanie na terenie OSS SG psów służbowych i związaną z tym troską o bezpieczeństwo osoby ze szczególnymi potrzebami, a także psa asystującego możliwe jest wejście do budynków z psem asystującym za zgodą osoby przyjmującej interesanta.
- Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U.2023.20 t.j.), osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu udostępnia się następujące formy kontaktu z urzędem:
1) Za pomocą osoby przybranej w charakterze tłumacza-przewodnika,
2) Poprzez SMS: +48 727 009 379,
3) Poprzez Fax: 75 72 54 700,
4) Poprzez E-mail: komendant.osssg@strazgraniczna.pl oraz beata.rejczak@strazgraniczna.pl
7. Istnieje możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego na miejscu, w terminie powyżej 3 dni roboczych od zgłoszenia takiej potrzeby.
Pliki do pobrania
-
Raport dostępności 2025
31.03.2025 15:08(pdf 158.4 KB)Raport dostępności 2025
-
Plan działania
23.04.2021 08:10(pdf 168.88 KB)Plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu
-
Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego
23.04.2021 08:10(pdf 1 MB)Raport o stanie zapewnienia dostępności podmiotu publicznego